zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » אודות האתר

ההסטוריה והסיפור שמאחורי האתר

המקורות של אתר האינטרנט התנועתי נוצרו בשנת 1996 כשרשת האינטרנט היתה עדיין בגדר תחום השמור בעיקר לעובדי אוניברסיטאות ובני משפחותיהם. באותה תקופה פעל אתר האינטרנט הצופי הראשון - האתר של שבט "סער" מצופי העדה ברחובות. את האתר ניהלו במיומנות 3 מחברי השכבות הבוגרות של השבט: דביר גסנר, בני גרפניקל ואיתן איזקסון שלימים הקימו אתר אינטרנט באנגלית ששימש כאתר התנועתי הרשמי בתקופה מסויימת (ISN - ISRAELI SCOUT NETWORKING).

באותה שנה התקיימה תערוכה חינוכית בבאר שבע. בתערוכה זו הציג אלישע בביוף, מנהל מערכת "תקשוב דרום" במשרד חינוך, את רשת האינטרנט למבקרים. עילי אבני, ראשג"ד ה' בשבט "במדבר" צופי עומר, ראה, נדלק ולאחר כחודש עלה לאוויר האתר הראשון של השבט.

עברו כמעט 3 שנים, ובפסח 1999 החליטו בשבט "במדבר" "לשדרג" את האתר הקיים ולהתאימו לטכנולוגיה המקובלת. ראש השבט, עידו ליליאן, מרכזי השבט, רועי פלפל ועילי אבני, הצטרפו לבוגרי השבט (אייל כהן, ליטל שלמה ונועה תירוש) וביחד עם חברי שכבות בוגרות הקימו את האתר החדש.

התגובות הנלהבות שהגיעו מיד מכל רחבי הארץ, הצביעו על הצמא הגדול לקשר הדוק בין חברי התנועה ועל הפוטנציאל האדיר של הרשת ככלי חינוכי שימושי ויעיל. שבט "במדבר" לקח על עצמו את המשימה לפתח כלי שימושי לטובת כלל שבטי התנועה.

הדגש ועיקר המאמצים הופנו לקידום של שתי מטרות עיקריות: יצירת מאגר של חומרי עזר בנושאים שונים ומגוונים וחיזוק הקשר בין חברי התנועה בשבטים השונים.

מרכז ההדרכה הוירטואלי: ב"עכבר במדבר" הוקם מרכז הדרכה וירטואלי אדיר שעמד זמין לרשות כל חברי התנועה 24 שעות ביממה. החוברת הראשונה במרכז היתה חוברת הכנה לצוותי הדרכה לקראת מחנה קיץ 99' ומאז נוספו עוד למעלה מ- 250 חוברות וחומרי עזר בנושאים מגוונים: צופיות, הצעות פעילות, חגים ומועדים, קבצים לבעלי תפקידים, אזורים בארץ, הכנה למפעלים צופיים ועוד ועוד… חלק מחומרי העזר שבמרכז הינם נדירים ביותר ונלקחו מאוספים פרטיים של "צופים ותיקים".

מערכת קהילות עניפה: "עכבר במדבר" הפעיל פורום דיונים ארצי בו נפגשו מדי יום עשרות מחברי התנועה. לראשונה בתולדות התנועה היה חדר דיונים אחד, בו נפגשו ללא תלות בלוחות זמנים עמוסים, חברי התנועה מכל רחבי הארץ. הביקוש האדיר הוליד כמות הודעות גדולה כל כך עד שהיה צורך לפתוח מספר פורומי-משנה על מנת לאפשר מהלך דיון תקין. בסה"כ נפתחו 7 פורומים שונים: פורום הדיונים הארצי בניהולם של עילי ויאיר שפירא, פורום לבוגרים בעלי תפקידים בניהולו של אורי מרקו, הפורום החברתי (על דרך המשך ורב תרבותיות) שהוקם על ידי גורי נדלר ומושכות הניהול עברו לידיו של אריה סרוגו, פורום מחלקת קשרים בינלאומיים שמנוהל על ידי מיכל אברהם, פורום החניכים הצעירים בניהולו של ברק סיטון ופורום השכבגי"ה. הפורום השביעי הוא פורום מדריכי ט' של הנהגת דרום - פורום "סגור" הפתוח למדריכי ט' בהנהגה בלבד ומהווה נסיון ראשון להפעיל פורום הנהגתי תוך שימוש בכלי עזר וירטואליים.

סיקורים וירטואליים: מכירים את השאלה על העץ שנופל ביער ריק ? אירועים רבים ויפים, שבטיים, הנהגתיים או תנועתיים מתקיימים מדי שבוע בכל רחבי הארץ וזוכים לחשיפה מועטה מאוד בתוך התנועה אם בכלל. "עכבר במדבר" שם לו למטרה לאפשר לכל חברי התנועה להיות מעורבים בנעשה בה גם אם אינם מסוגלים להיות נוכחים בכל האירועים כולם. במהלך שנות קיומו של האתר סוקרו עשרות אירועים שונים (חלקם על ידי צוות האתר וחלקם על ידי מתנדבים שונים) חלקם היו ממש "בשידור חי". קורס "תג היער" שנערך באוקטובר 2000 בחוות הצופים שודר במלואו מהחווה (ולפעמים גם מהיער…) אל אתר האינטרנט באמצעות מחשבים ניידים וקווי טלפון סלולריים. גם מועצת התנועה הנ"א שודרה במלואה מחוות הצופים תוך מתן אפשרות לחברי התנועה שלא הגיעו לאירוע - להגיב לדיונים ולהעלות טיעונים באמצעות פורום הדיונים והדואר האלקטרוני.

מאגרי מידע וכלי עזר נוספים הוקמו ביוזמת "אוהדי העכבר" מכל רחבי הארץ:
* מאגר איורים צופיים.
* "מושמוש ON LINE" - מאגר רעיונות למושמושים / צ'ופרים שהוקם כולו על ידי מבקרי האתר.
* מאגר קישורים לאתרים צופיים.
* צוות תגובות - קבוצה של אוהדי האתר שרצו לתרום בצורה מיוחדת וחדשנית. לקראת יום זכויות הילד הבינלאומי התכנסו כל חברי הצוות (כ- 15 במספר) בחדר שיחות וירטואלי (צ'ט) ובמשך כמה שעות הכינו הצעת פעילות לתפארת שהופצה למחרת לכל שבטי והנהגות התנועה. הפעילות עוררה תגובות נלהבות וסייעה למדריכים רבים מכל רחבי הארץ.

האתר צבר אט אט תאוצה. (בתחילה ביקרו בו כ- 20 אנשים ביום ובהמשך הגיע אף לשיא של למעלה מ- 400 מבקרים ביום !!!) בנוסף התחילו לקום עוד עשרות אתרים שבטיים, שכבתיים, גדודיים ואתר הנהגתי אחד (סנדות של הנהגת ת"א). הפעילות הצופית ברשת הלכה והתפתחה ומיום ליום הפכה למשמעותית יותר בחיי התנועה.

המסקנה היתה בלתי נמנעת - צריך אתר תנועתי ומיד !
"עכבר במדבר", האתר שנוסד ע"י שבט "במדבר" צופי עומר ושהוביל את התפתחות הפעילות התנועתית ברשת, נבחר לשמש כאתר הרשמי של התנועה. בכך הגיע התהליך שהחל בשנת 96' לנקודת שיא.

ב- 1.3.2002 נפתח האתר מחדש בעיצוב רענן (ובעיקר כתום...), טכנולוגיה חדישה ותחת הכותרת "אתר האינטרנט התנועתי".
הפיכת האתר לתנועתי העניקה לאתר מרץ רב. השימוש בטכנולוגיה החדישה משך את חניכי התנועה לבקר בהמוניהם באתר. ממוצע של 400 מבקרים שונים ביום בימי "עכבר במדבר", עמד הממוצע של "צופים ברשת" (השם של האתר התנועתי כפי שנבחר בתחרות ארצית שהתקיימה) על 1500 מבקרים ביום !

אבל גם זה לא מספיק. העיצוב הכתום עשה את שלו וגם המערכות השונות באתר היו זקוקות לשדרוג.
לאחר שהאתר שכן במשך שנים ארוכות על גבי השרת של "תקשוב דרום", הגיע הזמן לפרוח הלאה ולעבור לבית חדש. השינוי הטכנולוגי סימן את ההזדמנות לשנות את פני האתר לחלוטין וכך, ב- 2.12.03, נחנך האתר החדש, במהדורתו השלישית, כפי שהוא ניצב היום.